Walt Disney World (1971, USA)

Tento svět snů byl zřízen pro děti každého věku.

    Walt Disney World je 24 kilometrů na jihozápad od Orlanda na Floridě, na vnitrostátní dálnici č. 4. Z nádraží Kissimmee je spojení do Miami a do New Yorku. Autobusové spojení je do všech větších měst. Orlando má také mezinárodní letiště.

Srdcem Walt Disney Worldu je Popelčin zámek, pohádkový hrad podobající se snovému zámku bavorského krále Ludvíka II.

    Původní Disneyland byl otevřen v roce 1955 v Anaheimu v Kalifornii na jihu Los Angeles. Byl to zábavní park zcela nového duhu a sdružoval čtyři charakteristické rysy. Prvním bylo hlavní téma, totiž magické království kreslených trikových figurek Walta Disneyho. K tomu přistupovaly četné nové technické triky, které předstíraly divákům, že projíždějí na lodi džunglí, vidí duchy, nebo se nacházejí v ponorce na mořském dně. Za třetí byly nabízeny napínavé okružní jízdy parkem – pečlivě sestavené podle tematických hledisek. A konečně za čtvrté měl být zábavní park místem pro celou rodinu a měl být kladen největší důraz na bezpečnost, zdvořilost a čistotu.
Děti a všichni, kdo zůstali mladí, se chopili této ideje s velkým nadšením a Disneyland v Kalifornii mohl v roce 1989 přivítat svého třistamilióntého hosta.
    Walt Disney World na Floridě byl otevřen 1. Října 1971 na ploše 11300 hektarů a stal se největším zábavním parkem na světě. Stál 400 miliónů dolarů a je větší než jeho kalifornský vzor. Řada pozoruhodností je obdobná, ale jsou tu i nové atrakce. Kosmický koráb Země v EPCOT-centru, věnovaném budoucnosti lidstva.
    Stejně jako v Kalifornii je i tady park rozdělen na různé oblasti. V jedné se například představuje svět Divokého západu se strašidelným domem a s kolesovým parníkem, který projíždí kolem scén ze života průkopníků. Při jízdě na voru se projíždí kolem ostrova Toma Sawyera a kolem pevnosti, která je osazena figurami, jež jsou jako živé a na něž lze střílet z dětských flintiček. Je tu také varietní revue ze starých dobrých časů Diamond Horseshow Revue a síň Hall of Prezidents, kde mluví k divákům muži minulosti tak opravdově, jako by ještě žili.
    Atrakce jsou stále přizpůsobovány aktuální si také přibývají nové. Je tu mnoho butiků s dárky a krámků se suvenýry, různé hudební show a příjemné restaurace, kde lze jíst všechno možné, od zmrzliny po kompletní obědy. Často potkáme myšáka Mickeyho nebo kačera Donalda v životní velikostí nebo některou jinou postavu z trikových filmů. Procházejí se zábavním parkem v pravidelných odstupech s doprovodným orchestrem. Parkovým komplexem projíždějí jednokolejky, vlaky s parními lokomotivami, koňské povozy nebo lanovky, které poskytují pohled na celé území. Park je mimořádně pečlivě ošetřovaný a čistý. Projížďka po řece na parníku poháněném lopatkovým kolem.
    V centru parku stojí Popelčin romantický zámek. Je vybaven cimbuřími a věžemi. V podzemí, pro publikum neviditelném, jsou chodby, které používají myšák Mickey a jeho přátelé, aby se mohli najednou vynořit někde mezi lidmi.
    Centrum EPCOT (zkratka pro Experimental Prototype Community of Tomorrow) bylo otevřeno roku 1982 a představuje jak významné okamžiky minulosti, tak i výhledy do budoucna. Je tu ještě také ostrov objevů (Discovery Island) s jezerem, kde jsou obrovské galapágské želvy a říční krajina (River Country) s velkým rybníkem, vodními kanály a přírodní stezkou. V parku je postaveno také nákupní středisko a četné hotely.
    Chceme-li si všechny atrakce v klidu prohlédnout a vyzkoušet, strávíme zde nejméně čtyři až pět dnů, lépe je udělat si čas na celý týden.

Nejen pro děti
    Poté, co Walt Disney World ukázal cestu, vznikly v okolí Orlanda četné turistické atrakce. Byl tu otevřen také největší mořský park na světě, Sea World, kde lze obdivovat 2000 kilogramovou kosatku dravou a první mládě kosatky, které se narodilo v zajetí. Kosatka dravá při představení ve velkém akváriu v parku Sea World.
    Zvláštní atrakce má název Shark Encounter (Setkání se žralokem). Návštěvníci jsou dopraveni do tunelu, který je uvnitř obrovského akvária. Mohou tu vidět nestvůrně velké žraloky. Je tu i Penguin Encounter, umělá polární krajina, kde se zdržuje 200 tučňáků a množství mořských ptáků.
    Docela blízko, v Central Florida Zoological Park v Reptile World a v Gaterland Zoo se chovají aligátoři. V Xanadu lze nahlédnout do 21. Století a prohlédnout si dům řízený computery včetně robota – číšníka. Circus World nabízí návštěvníkům předvádění zvířat, drezúry s klaunovskými intermezzy a jednu z největších horských drah na světě. Dále je tu planetárium, muzeum Elvise Presleyho a velká sbírka mušlí.

Zpět...