Mormonský chrám (1853 - 1893, USA)

"Veseliti se bude pustá a bezcestná, a plesati bude poušť; a kvésti bude jako lilium." PROROCTVÍ ISAIÁŠOVO, kap. 35, verš 1 (citováno dle: Bible česká, Praha 1857)

    Salt Lake City leží na křižovatce silnice č. 15 a č. 80 a má vlastní letiště. Spojení vlakem je do Chicaga, Las Vegas, Los Angeles a Seattlu. Vede tu mnoho dálkových autobusových linek.

Chrám navrhl mormonský architekt Truman O. Angell. Byl bratrem hlavní ženy Brighama Younga Mary Ann.

    Od prvního zarytí rýče do země v roce 1853 to trvalo na den přesně 40 let - číslice s biblickými paralelami - než byl postaven chrám mormonské církve (Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints). Byl vybudován ve strohém gotickém slohu, téměř bez ozdob a s šesti velkými špičatými věžemi. Žulové kameny ke stavbě obtížně přivážely vozy tažené voly z dvaatřicetikilometrové vzdálenosti. Architekt Truman O. Angell byl švagrem Brighama Younga, uctívaného vůdce mormonů.
    Chrám je dlouhý 57 metrů a široký 36 metrů a základové zdi má silné 4,90 metrů. Nejvyšší bod tvoří východní věž vysoká 64 metrů. Na ní je anděl Moroni. Ten prý zjevil Josephu Smithovi, zakladateli sekty mormonů, zlaté desky, na nichž byla vepsána kniha Mormon. Anděl byl ulit z mědi a potažen zlatými fóliemi. Je vysoký 3,80 metrů a drží u úst zlatou trubku, aby zvěstoval druhý příchod Ježíše Krista.
    Do chrámu mohou vstoupit jen mormoni. Ale v chrámové oblasti a jejím okolí je pro návštěvníky leccos zajímavého, zvláště tabernákl (Tabernacle) se zlatou střechou ve tvaru želvy. Pokrývá 76 metrů dlouhé a 46 metrů široké auditorium a nemá žádné viditelné opěry. Říká se, že tuto budovu navrhl sám Brigham Young. Chtěl postavit shromažďovací halu pro 8000 lidí, kde nebude nikomu zaclánět ve výhledu sloup. Proto nad halou po stranách podepírají kamenné sloupy kupolovitou dřevěnou mříž, kterou pohromadě drží dřevěné kůly a elastická sponová konstrukce. Píšťaly varhan vypadají, jako by byly z kovu, balkón z mramoru a kostelní lavice z dubu. Ve skutečnosti je všechno zhotoveno z borovicového dřeva a tak zručně pomalováno, že je to k nerozeznání od pravého materiálu. Tabernákl má výjimečnou akustiku (je doslova slyšet špendlík spadnout) a varhany - dnes mají 10 746 píšťal a šest klaviatur - jsou jedny z nejkrásnějších na světě. Halu každý den rozeznívají varhanní koncerty a každou sobotu ráno zpívá více než třísetčlenný slavný Mormon Tabernacle Choir. Na špičce kostelní věze je zlatá, figura anděla Moroniho. Vytvořil ji Cyrus Danin, sochař z Utahu.
    Na témž náměstí je Assembly Hall, menší žulová budova, která slouží bohoslužbám. Před ní stojí Seagull Monument (Pomník mořského racka). Tito ptáci se podle legendy objevili právě včas a zachránili životně důležité obilí prvních mormonských osadníků před hejny žravých cvrčků. V této události spatřovali osadníci ruku boží. Pomník pochází z roku 1913 a vytvořil jej sochař Mahonri Young, vnuk Brighama Younga.
    Nedaleko je Museum of Church History and Art (Muzeum církevních dějin a umění), které bylo otevřeno v roce 1984 a vystavuje na 60 000 exponátů spjatých s životem a dějinami mormonů. Genealogická knihovna (Family History Library) je největší svého druhu na světě, schraňuje pečlivě vedený rodokmen všech příslušníků mormonské církve a je přístupná i jinověrcům. Pomník Brighama Younga, socha 7,60 metrů vysoká od Cyruse Dallina, budí dojem, že velký vůdce pozoruje plody svého životního díla.

Město Zion
    V roce 1830 založil Joseph Smith "Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints". V centru učení této církve je kniha Mormon. Léta pronásledování mormonů naposled vyvrcholila v zavraždění Josepha Smithe v Illinois v roce 1844. Jeho následník Brigham Young se proto na západě poohlédl po území, o které nikdo nestál.
    V roce 1847 odvedl skupinu průkopníků do Utahu. Za nimi přišly tisíce mormonských rodin. Mnohé ušly více než 2000 kilometrů prérií. Salt Lake City bylo založeno podle čtvercového rastru, který navrhl Joseph Smith pro město Zion. Brigham Young pojmenoval mormonské království Deseret. Toto jméno si vypůjčil z knihy Mormon. Tam znamená Zemi medových včel.
    Kongres uznal v roce 1896 stát Utah a Brighama Younga jako jeho guvernéra. Dům Beehive House (Včelí úl), kde žil Brigham Young se svou hlavní ženou Mary Ann Angellovou, si dnes lze v Salt Lake City prohlédnout, stejně tak jako Lion House (Lví dům), který postavil pro svých 16 žen a 44 dětí.

Zpět...