Chichen Itza (10. století, Mexiko)

Jedno z velmi neblahých míst Nového světa, kde se setkaly kultury Mayů a Toltéků.

    Město leží asi 120 kilometrů na východ od Méridy a silnice (Route 180) vede docela blízko kolem ruin. Hlavní město Yucatanu Mérida má letiště, odkud je spojení do některých amerických měst. Z Méridy jezdí vlaky do Valadolidu, který je vzdálen od Chichen Itzy 40 kilometrů. Také autobusy z Méridy do Valadolidu projíždějí nedaleko rozvalin.

Figura Chac-Mool. Každá z těchto podivných toltéckých soch drží před sebou talíř zřejmě aby přijala obětní dary.

    Chichen Itza byla až do 10. století po Kr. důležitým centrem Mayů. Pak, když mayská kultura upadala, získali vládu nad městem pravděpodobně toltéčtí válečníci a proměnili Chichen Itzu ve větší a lepší verzi svého hlavního města Tuly. Bohaté vykopávky, které lze dnes v Chichen Itze spatřit, nelze připsat výlučně ani kultuře mayské, ani toltécké. Jsou spíš zajímavou směsicí idejí a motivů obou kultur.
    Chichen Itza možná bylo nové hlavní město božského panovníka Topiltzina-Quetzalcoatla, zapuzeného z Tuly. U Mayů je znám pod jménem Kukulkán a stavba, která místu dominuje, je pyramidový chrám El Castillo (zámek), který je mu zasvěcen. Devítistupňová pyramida má na každé ze čtyř stran 91 schodů a byla postavena na zbytcích jiné, starší pyramidy.
    Rozměry a tvar El Castilla jsou úchvatné. Dny a měsíce roku symbolizuje počet schodů a teras. Schodiště jsou orientována přesně do čtyř světových stran. Za jarní a podzimní rovnodennosti vzniká výjimečný efekt: Stíny dopadajících slunečních paprsků budí dojem, že hadí bůh, jehož hlava a ocas jsou vytesány na horním a dolním konci pyramidy, ožívá a klikatě se plazí z chrámu.
    Chichen Itza má snad nejpůsobivější míčovnu v celé Střední Americe. Je velmi rozlehlá a ohrazená 83 metrů dlouhými, 8,20 metrů vysokými stěnami, které jsou od sebe vzdáleny 27 metrů. Na každém konci hřiště stojí chrám. Náboženský význam míčové hry není dodnes znám. Reliéfní tabule na postranních zdech ukazují hráče s useknutými hlavami, proto se předpokládá, že se bojovalo o život. Jedna interpretace herních pravidel z pozdějšího aztéckého období uvádí, že hráči museli střelit míč skrz jeden z kamenných kruhů na horním konci zdi.
Do Chrámu bojovníků v Chichen Itze se vchází sloupovou halou. Nesčetné sloupy představují toltécké válečníky a kdysi nesly střechu. Takové sloupové haly lze najít i v Tule; zdá se, že byly vynálezem Toltéků. Chrám je vyzdoben skulpturami a freskami. Známé motivy toltéckého umění, jaguár a orel, se tu opět objevují. V Chichen Itze je také jaguárův chrám, střežený kamenným jaguárem.
    Území známé jako starý Chichen je zarostlé vegetací a sotva budí pozornost. Skrývá ale leckteré zajímavé budovy, na nichž je patrný jen malý toltécký vliv. Je tu observatoř - věž na dvojité plošině - a pyramida, ve které se našlo mnoho hrobů. Takzvaný Klášter jeptišek tvoří velký komplex s místnostmi, kde je několik dobře zachovaných skulptur. Takzvaný Kostel, který nemá s křesťanstvím nic společného, má fasádu pokrytou maskami Mayů a různými mytologickými bytostmi. Velký chrám symbolizující rok.
    Období rozkvětu Chichen Itzy bylo krátké, město bylo kolem roku 1200 opuštěno. Stalo se tak pravděpodobně po zničujícím útoku vládců Mayapanu, obyvatel jiného mocného města na poloostrově Yucatanu.

Lidské oběti
    V Chichen Itze je mnoho vykopávek poukazujících na lidské oběti. Kolem velké míčovny s obrazy srážení hlav na zdech jsou tři stěny: stěna Venušina (Jitřenky, která je dávána do souvislosti s bohem Quetzalcoatlem) s náhrobkem Chac-Mool, také zvaná Chrám Venušin, dále Dům orlů a jaguára s chrámem jaguárovým, a stěna lebek. Ta je pokryta skultpurami, které ukazují lidské lebky na kůlech. Pravděpodobně se tu vystavovaly lebky obětí. Ale i první dvě stěny asi hrály důležitou úlohu při obětních penálech.
    300 metrů severně od Venušina chrámu leží posvátný Pramen obětí (Cenote). Tato přirozená 23 metrů hluboká studna dává čerstvou vodu. Byla také poutním místem. V dobách sucha se házely do studny živé oběti. Tím měl být příznivě naladěn bůh dešťů.

Zpět...