Empire State Building (1931, USA)

Při každoročním závodě potřebuje vítěz průměrně 20 minut na to, aby vyběhl nahoru po 1860 schodech.

    Empire State Building, Pátá avenue č. 350, New York, leží mezi 33. a 34. ulicí. Pátá avenue je jedna z hlavních newyorských ulic a probíhá severojižním směrem. Je známá elegantními obchody a hotely.

Proporce Empire State Building jsou jednoduché a elegantní. Horní poschodí jsou poněkud zasunutá.

    Empire State Building patří vedle Cheopsovy pyramidy a Tádž Mahalu k nejznámějším stavbám na světě. Ještě pořád je symbolem lesku a přitažlivosti New Yorku. Po 40 let ji lidé znali jako nejvyšší budovu na světě. Ačkoli ji dnes předhonili mladší rivalové, je stále pro mnohé mrakodrapem všech mrakodrapů.
    Rozměry budovy jsou opravdu obdivuhodné. Má 102 poschodí a je vysoká 381 metrů. S televizní věží z padesátých let dosahuje celkové výšky 449 metrů. Budova na Páté avenue váží 331000 tun, je postavena na dvoupatrovém základě a podepírá ji ocelová konstrukce o váze 54400 tun. Při stavbě bylo použito deset miliónů cihel a bylo položeno přesně 700 kilometrů kabelů. Plocha oken zabírá dva hektary. Schodiště má 1860 schodů a jednou do roka se na něm závodí. Jsou tu kanceláře pro 15000 zaměstnanců a výtahy mohou dopravit 10000 lidí za hodinu.
    Protože je stavba obklopena mnoha jinými vysokými kancelářskými budovami, není ze země dobrý výhled na celkový komplex, který je postaven v jednoduchém, ale elegantním slohu Art-Deco. Po šedé kamenné fasádě probíhají nahoru pruhy nerezavějící oceli a horní poschodí se třikrát zužují. Hala uvnitř má délku 30 metrů a výšku přes tři patra. Je vyzdobena nástěnnými tabulemi znázorňujícími sedm divů světa - a také ještě osmý: samotnou Empire State Building. Guinnessova hala světových rekordů podává informace o neobvyklých rekordech a jejich držitelích. V 86. a v 102. patře jsou vyhlídkové terasy, kam lze rychle dojet výtahem. Odtamtud je překrásný výhled na město, který zvláště v noci zanechává trvalý dojem. Proporce Empire State Building jsou jednoduché a elegantní. Horní poschodí jsou poněkud zasunutá.
    Empire State Building je pojmenovaná po státu New York (má přezdívku Empire State) a navrhli ji Shreve, Lamb a Harrison. Budova byla postavena nepředstavitelně rychle. Každý týden bylo přistaveno průměrně čtyři a půl poschodí a v obzvláště intenzívní stavební fázi bylo za deset dní přistaveno 14 pater. Když byla Empire State Building 1. května 1931 oficiálně otevřena, bylo ve Spojených státech období hospodářské deprese. Proto delší dobu nebylo možné pronajmout všechny místnosti. Budově se proto brzy říkalo Empty State Building (Prázdná státní budova). Trvalo deset let, než byla kompletně pronajata.
    Empire State Building byla zpočátku smutně proslulá, přitahovala mnoho sebevrahů, první z nich zahynul v roce 1933. V témže roce byl natočen i film King Kong. Ten vtiskl budovu do paměti miliónů diváků - ukazoval obludu, jak šplhá nahoru po zdech a jak na ni nahoře útočí letadla.
    V roce 1945 narazilo při špatné viditelnosti do 79. poschodí letadlo. Zahynulo 14 lidí a vznikla škoda ve výši miliónu dolarů.

Na zdi velké vstupní haly vyzdobené mramorem je zobrazena Empire State

High Society
    Místo na Páté avenue, kde stojí Empire State Building, bylo od roku 1860 centrem horních deseti tisíc. Tenkrát tam stály dva vznešené domy, které patřily členům bohaté rodiny Astorů. John Jacob Astor III. a William Backhouse Astor junior si postavili domy vedle sebe. Slavná manželka Williama Backhouse Astora tu vládla newyorské společenské elitě jako královna. Později se dostala do sporu se svým synovcem Williamem Waldorfem Astorem. Během sporu William Waldorf dům strhl a postavil na jeho místě hotel Waldorf.
    Manželka Williama Backhouse se poté odstěhovala do jiné čtvrti. Její syn Jacob Astor IV. pak matčin dům zboural a postavil hotel Astoria. Oba hotely v devadesátých letech 19. století fúzovaly a proslavily se jako hotel Waldorf-Astoria. Byl to nejluxusnější hotel ve městě, dokud nebyl v roce 1929 stržen, aby uvolnil místo pro Empire State Building.

Zpět...