Golden Gate Bridge (1937, USA)

Půvabný pomerančově červený symbol San Franciska je jedním z nejdelších visutých
mostů na světě.

    San Francisco v Kalifornii má mezinárodní letiště a je dobře dosažitelné i z letiště v Oaklandu. V Oaklandu také zastavují vlaky z Chicaga, Denveru, San Diega a Seattlu. Odtamtud je autobusové spojení do San Franciska. Golden Gate Bridge leží severně od San Francisca a je součástí dálnice 101.

Most se klene přes Golden Gate. To je vjezd do jednoho z největších a nejbezpečnějších přístavů na světě, který udělal ze San Franciska jedno z nejdůležitějších přístavních měst. Záliv San Francisco Bay je srovnatelný s velkou lagunou.

    Když byl Golden Gate Bridge (most přes Zlatou bránu) uveden 27. května 1937 do provozu, a tím bylo spojeno San Francisco a Marin County, zmlkli i ti, co opětovně říkali, že je nemožné takové mosty stavět. Samozřejmě byla jeho stavba nesmírně obtížná a bylo i mnoho nehod mezi dělníky, kteří po čtyři léta museli bojovat proti přílivu, mohutným proudům a husté mlze, aby dokončili most dlouhý 2730 metrů.
    Most zkonstruoval inženýr Joseph Strauss. Poradcem byl architekt Irving Morrow, který dodal designu stylové prvky Art-Deco. Po dobu dvaceti let to byl most s největším rozpětím na světě – 1280 metrů mezi oběma mostními pilíři, které při palivu ční z vody do výše 227 metrů. Nejobtížnější byla stavba základů pro jižní mostní pilíř. Dělníci museli pracovat na vlečných člunech a přitom jimi smýkaly sem a tam obrovské vlny přílivu, když stavěli železobetonovou šachtu pro upevnění pilíře.
    Když oba mostní pilíře stály, museli stejně odvážní dělníci balancovat na visutých lávkách a montovat drátěná lana. Každé z lan má průměr 91 centimetrů a skládá se z 27572 jednotlivých drátěných pramenů. Každý pilíř musí nést vertikální zátěž na lano 95 miliónů kilogramů a kotevní kvádry na každé straně pobřeží musí odolat tažnému zatížení 28,5 miliónu kilogramů.
    Od počátku byl most natřen pomerančovou barvou. Červená a oranžová jsou barvy, které se používají na ocelové konstrukce, protože barva obsahuje červenou olovnatou směs, která chrání ocel před rezavěním. Barva Golden Gate Bridge má i tu výhodu, že její kontury jsou lépe viditelné v mlze, která se tu často vyskytuje. Za mlhavého počasí se barva rozkládá na elementy, které - jak se později zjistilo - poškozují životní prostředí. Proto vznikají různé výzkumné projekty s cílem nalézt neškodné složení barvy. Protože dosud jsou neúspěšné, musely být části mostu na přechodnou dobu natřeny na šedo, ale tento odklon od tradice nachází málo porozumění.
Most, který byl financován půjčkami ve výši 35 miliónů dolarů, se stal symbolem San Franciska. Navzdory hluku a znečištění ovzduší 120 500 auty, která přes most denně přejedou, je pěší cesta po mostě oblíbenou procházkou. Často je most kulisou v různých filmech.
    V roce 1987, k 50. výročí otevření mostu, se konala velká slavnost. Most měl být při této příležitosti uzavřen pro dopravu, aby se všichni účastníci oslavy po něm mohli projít pěšky. Ukázalo se však, že by to při očekávané masové návštěvnosti bylo příliš nebezpečné, a tak se od tohoto plánu muselo upustit.

Červenooranžové mostní pilíře a drátěná lana se odrážejí od slunečního světla.

Golden Gate Park
    Jižně od Golden Gate leží asi 400 hektarový park, v němž je mnoho atrakcí. Práce byly zahájeny v roce 1870 prvním zahradním architektem Williamem Hammondem Hallem. Po něm následoval Skot John McLaren, který tento park pěstovala krášlil po 56 let svého života. McLamn tu vysázel na dva milióny stromů. Tím proměnil neplodnou krajinu s písečnými dunami v kvetoucí zahradu. Stanovil řadu pravidel pro používání parku. Například zakázal dělníkům v pracovní době nosit rukavice a kouřit.
    McLaren si příliš necenil zahradních skulptur, a když tu byly postaveny, tak skryté za křovitými porosty. V roce 1984 se park stal dějištěm velmi úspěšného veletrhu (Midwinter lnternaZional Fair), který přilákal dva a půl miliónu návštěvníků. V parku je několik muzeí, hudební pavilón, jezírka, četné stromy, keře a květiny. Jedna část se jmenuje Shakespearova zahrada: tady kvetou květiny, o kterých je zmínka v jeho dílech.

Zpět...