Spasitelova socha (1931, Brazílie)

Obrovská Kristova socha shlíží na město radující se ze života.

    Mezinárodní letiště Rio de Janeiro leží na ostrově Governador, vzdáleném od města 16 kilometrů. Na letiště Santose Dumonta, položené centrálněji, přilétají lety ze Sao Paula. K soše na kopci Corcovado se dostaneme drahou ze stanice Rua Cosme Velho. Lze tam dojet i autem z Laranjeira. K soklu sochy vede cesta s 220 schody.

Socha na vrcholku hory doširoka rozpíná ruce, aby objala a ochránila město. Toto gesto je však také výrazem radosti ze stoleté nezávislosti Brazílie.

    "Bůh stvořil svět za šest dní. Sedmého dne stvořil Rio de Janeiro." Tak vysvětlují Brazilci překrásnou polohu a nádheru svého města, které bylo jejich hlavním městem až do roku 1960, kdy byla postavena Brasília. Rio de Janeiro se vyznačuje všemi vlastnostmi ráje. Obklopují je hory, které vystupují z azurově modrého moře, a je ohraničeno bílým písčitým pobřežím porostlým palmami. Symbolem tohoto města je však Spasitelova socha (Cristo Redentor). Nachází se na 704 metrů vysokém pahorku Corcovado (hrbu, jak se pro svůj tvar nazývá). Socha je 30 metrů vysoká a stojí na soklu vysokém 7 metrů.
    Idea vytvořit tuto sochu se zrodila v roce 1922 ke 100. výročí brazilské nezávislosti. Tenkrát jeden známý týdeník navrhl soutěž o národní pomník. Vítěz Hector da Silva Costa měl nápad vytvořit sochu Krista rozpřahujícího ruce, aby objal město. Jeho gesto mělo vyjadřovat soucit a radost z nezávislosti. Tato myšlenka byla přijata s nadšením na rozdíl od dřívějšího plánu zřídit na hoře pojmenované Cukrová homole sochu Kryštofa Kolumba. Církev uspořádala po celé Brazílii soukromé sbírky, aby bylo možno tento projekt uskutečnit. Za deset let stála socha na svém místě.
    Před zahájením stavby se sešli v Paříži architekti, inženýři a sochaři, aby se poradili o technických obtížích při postavení sochy, která bude na vrcholku hory vystavena větru a nečasu. Pak začal francouzský sochař Paul Landowski modelovat hlavu a ruce, zatímco se architekti a inženýři zabývali konstruováním těla a paží. Velikost úkolu, který měli zvládnout, je patrná z následující statistiky: hlava sochy váží 35,6 tun, každá ruka 9,1 tuny a vzdálenost od jedné natažené ruky k druhé činí 23 metry.
    Socha pak byla dopravena z Paříže do Rio de Janeira a umístěna na kopci Corcovado. 12. října 1931 se konalo první vysvěcení, k němuž bylo instalováno osvětlovací zařízení. V roce 1965 opakoval ceremoniál vysvěcení papež Pavel VI. a osvětlovací zařízení bylo pro tento účel obnoveno. Další velká slavnost se pak konala v přítomnosti papeže Jana Pavla II. 12. října 1981, kdy se slavilo 50. výročí sochy. Socha byla vytvořena v Paříži.
    Na vrcholek kopce vede dráha postavená v roce 1885; končí 40 metrů pod špičkou. Od konečné stanice vede cesta s 220 schody k soklu sochy, na kterém je vyhlídková terasa. Po pravici máme výhled na Copacabana a pláž Ipanema, po levici je vidět stadión Maracana (největší stadión na světě) a mezinárodní letiště; přímo naproti se nalézá markantní silueta Cukrové homole.

Cukrová homole
    Daleký výhled na Rio de Janeiro je z Cukrové homole (Pao de Açúgar), která leží u vjezdu do zálivu Guanaba. Velmi často se uvádí, že toto jméno je odvozeno od tvaru hory, která vypadá jako kužel ze surového cukru. Je však pravděpodobnější, že je odvozeno od indiánského slova paunh-acugua, což znamená v řeči Indiánů kmene Tupi vysoký kopec. (První výstup, který je doložen, podnikla britská dětská sestra Henrietta Carstairsová. V roce Vysoký vrchol Cukrové homole se tyčí nad zálivem. 1817 vztyčila na vrcholu Union Jack.) Roku 1913 byla postavena lanovka, kecá spojovala Praia Vermelha s Morro da Urca a vrcholkem; mohla dopravit 112 lidí. V roce 1972 byl nasazen nový italský model, který mohl přepravit za hodinu 1360 lidí. Cukrová homole o výšce 396 metrů poskytuje méně zajímavý výhled než Corcovado, má však jiné atrakce. V Morro da Urca je restaurace, dětské hřiště a amfiteátr, kde se každou noc předvádějí taneční show v rytmu samby.

Pico da Tijuca
    Jiné místo, ze kterého je nádherný výhled na město, je Pico da Tijuca, horský vrchol, který se nachází v tropickém lese Tijuca. Po cestě trvající tři až čtyři hodiny na 1021 metrů vysoký vrch míjíme Císařův stůl (Mesa do Imperador). Je to obrovský stůl, u kterého stoloval císař s dvorem. Tady je dobrý rozhled směrem k jižní části města.

Zpět...