Město Smaragdového Buddhy (Thajsko)

Královské paláce a chrám Wat Phra Keo v Bangkoku.

    Staré čtvrtě Bangkoku jsou pastvou pro oči: lodě na řece Menam napěchované zelenými trsy banánů, zlaté špičky věží třpytící se na slunci, bílé kamenné domy podél cest, zástupy mnichů v šafránově žlutých hávech, modré a nefritově zelené sochy svatých mezi šarlatově červenými sloupy. Navzdory sedmi milionům obyvatel, rozvinutému průmyslu a výškovým hotelům, které stojí hned vedle nádherných chrámů, si thajská metropole udržela oblíbené tradice a jedinečný šarm. K uplynutí 2500 let od úmrtí Buddhy byly stupňovité střechy chrámů, zlaté věže chedi, nádherné fasády a pestře zbarvené strážní sochy chrámu Wat Phra Keo pečlivě zrestaurovány.
    Hlavní město na řece Menam založila barmská dynastie Chakkriů, kteří v roce 1782 zorganizovali puč, převzali moc v království Siam a udrželi si trůn až do moderní doby. Nejmladším panovníkem dynastie Chakkriů je král Bhumibol, korunovaný v roce 1950 jako Ráma IX. Společně s královnou Sirikit přispěl tento vládce konstituční monarchie v zahraničí ve značné míře tomu, že se jeho země proměnila v jedno z nejpřitažlivějších turistických míst Asie.
    Uměnímilovným návštěvníkům Bangkoku umožnil král Bhumibol prohlédnout si velkou část královského sídla, s jehož stavbou na východním břehu řeky Menam začal na konci 18. století jeho předek Ráma I. Na ploše o rozloze okolo 1,5 km2 vznikly paláce, královské síně, ministerstva a buddhistický klášter s chrámy a pozlacenými věžemi zvanými chedi. K uplynutí 2500 let od úmrtí Buddhy byly stupňovité střechy chrámů, zlaté věže chedi, nádherné fasády a pestře zbarvené strážní sochy chrámu Wat Phra Keo pečlivě zrestaurovány.
    V jedné z nejstarších budov z roku 1783 nalezneme pod pěti špičatými střechami nad sebou první královskou síň vládce dynastie Chakkriů. Zde stojí černý trůn Rámy I. zdobený perletí, další královské křeslo a královské lože. Na zeleně a zlatě se třpytících stěnách síně jsou vyobrazeni andělé, kteří stoupají vzhůru z lotosových květů. Samotní Thajci nazývají Bangkok Městem Andělů, Krung Thep.

K uplynutí 2500 let od úmrtí Buddhy byly stupňovité střechy chrámů, zlaté věže chedi, nádherné fasády a pestře zbarvené strážní sochy chrámu Wat Phra Keo pečlivě zrestaurovány.

Zvířata jako strážci
    Ze čtyř dalších paláců královské rezidence je nejpůsobivější a architektonicky nejzajímavější Velký palác dynastie Chakkriů. Britští architekti jej postavili v roce 1876 za vlády krále Chula-Long-Korn jako renesanční zámek v thajském stylu. Dominují zde charakteristické špičaté střechy nad sebou s nebeskými hady a odevšad vyčnívají malé chrámové věžičky. Socha Buddhy ve Wat Phra Keo, chrámu Smaragdového Buddhy. Tato svatyně vznikla na konci 18. století poblíž královského paláce, kde od roku 1950 vládne král Bhumibol s královnou Sirikit.
   Sousední areál svatyně Wat Phra Keo, klášter Smaragdového Buddhy, patří k nejpůsobivějšímu svědectví thajské chrámové architektury. Šest vstupních bran je střeženo dvanácti obřími sochami jaků. Na dalších stavbách spatříme také sochy slonů, krav, lvů a jiných bájných zvířat z kamene či bronzu, která mají objekty střežit a také prý nosí štěstí. V pravoúhlé hale s modrozlatými venkovními stěnami a stupňovitým zastřešením se ukrývá nejposvátnější symbol královské říše, Smaragdový Buddha. Socha je usazena na 11 m vysokém podstavci, má výšku 66 cm a je vyrobena z jednoho kusu nefritu.
    V roce 1784 zvolil král Ráma I. zelenou sochu za svatého ochránce dynastie Chakkriů a z úcty postavili Thajci malému Buddhovi vlastní chrám Bot. Svatyni ozdobili soškami Garudy, orlími a lidskými hlavami a symbolickými zvířaty hinduistického boha Višnua, který byl převzat do buddhistické víry. Aby Buddhova socha nezůstala nahá, vyrobili pro ni zlaté roucho prokládané drahokamy. S trochou štěstí můžeme třikrát do roka spatřit krále Bhumibola, jak se účastní slavnostních obřadů: slavností období dešťů, období sucha a období zimy.

Zpět...